top of page

Witaj

Mam na imię Kasia i pochodzę z Polski, ale od 2008 roku mieszkam na Islandii. Jestem mamą dwójki dzieci w wieku szkolnym i od kilku lat pracuję z dziećmi ze spektrum autyzmu na Islandii. Ukończyłam studia licencjackie na Uniwersytecie Islandzkim na kierunku þroskaþjálfafræði, co najbardziej odpowiada polskiemu kierunkowi pedagogika specjalna.

277352189_5661900143824640_6838427686932069390_n.jpg
  • Facebook Social Ikona
  • Facebook

Moja historia

Jestem mamą dziecka ze spektrum autyzmu, częściowymi zaburzeniami rozwoju, ADHD oraz zaburzeniami obsesywno-kompulsywnymi. Mój syn ma na chwilę obecną 10 lat, uczęszcza do szkoły specjalnej oraz korzysta z pomocy różnych specjalistów, a my jako jego opiekunowie z różnych przysługującyh nam z tego względu usług. Kiedy dowiedziałam się, że mój syn ma autyzm, kompletnie nie wiedziałam, od czego zacząć i gdzie mogę zasięgnąć informacji. Nie mówiłam wtedy w języku islandzkim i do dzisiaj pamiętam opór, który napotkałam, próbując dowiedzieć się czegokolwiek tak, aby pomóc jemu i sobie. Z biegiem czasu sama zaczęłam pracować z dziećmi, które mają autyzm, najpierw w przedszkolu, a potem w szkole podstawowej. Ukończyłam masę kursów, a potem poszłam na studia. Po wakacjach rozpocznę studia podyplomowe na tym samym kierunku. 

Z biegiem lat zauważyłam, że sporo rodzin zagranicznego pochodzenia na Islandii, które mają dzieci z autyzmem, mają spory problem z pojęciem islandzkiego systemu oraz wszystkich praw i usług, które przysługują dzieciom z  autyzmem oraz ich rodzinom. Informacje są niejasne i trudno dostępne, rozsiane po różnych serwisach i stronach. Ciężko o informacje lub kontakt w innym języku niż islandzki, a nie każda rodzina jest w stanie czytać, pisać lub wypełniać wnioski w obcym języku. Sytuacja jest o tyle poważna, że te rodziny to 30% wszystkich diagnozowanych na Islandii dzieci. 30% rodzin dzieci z autyzmem nie ma dokładnego dostępu do informacji. Brakuje też zwykłego systemu wsparcia, miejsca dla rodziców, aby mogli porozmawiać, podzielić się doświadczeniem oraz posłuchać innych ludzi, którzy są w podobnej sytuacji. 

Ta strona to efekt mojej pracy licencjackiej na zakończenie moich trzyletnich studiów. Jest ona częścią dwu-etapowej pracy, a wraz z nią napisałam kilkunastostronicowy esej, wyjaśniający naukowe źródła wspierające moją tezę. Teza opiera się na pytaniu, dlaczego współpraca z rodzicami dzieci z autyzmem jest taka ważna, aby podnosić jakość życia tych dzieci oraz jak można poprzez tą współpracę lepiej wspierać sytuację rodzin emigrantów z dziećmi z autyzmem. Tą stronę stworzyłam w oparciu o moje najlepszą wiedzę i doświadczenie, poparte informacjami z istniejących już stron i serwisów.

bottom of page