Zmiany w nazwie dużego stowarzyszenia

Duża i popularna islandzka organizacja Blár apríl- styrkatarfélag barna með einhverfu zmienia nazwę i logo na Einstakur apríl-styrktarfélag barna með einhverfu (Niebieski kwiecień-stowarzyszenie dzieci ze spektrum autyzmu na Wyjątkowy kwiecień- stowarzyszenie dzieci ze spektrum autyzmu).

Stowarzyszenie przez kilka lat było naciskane na zmianę nazwy i logo organizacji, bowiem dorośli autyści w żaden sposób nie chcą być kojarzeni z kolorem niebieskim, a raczej z całą różnorodną gamą kolorów (spektrum). Akcję podświetlania świata na niebiesko dla autyzmu rozpoczęła przed laty amerykańska organizacja Autism Speaks, która ma na koncie kontrowersyjne zbieranie środków na rozpoczęcie badań w poszukiwaniu ”leku” na autyzm oraz kompletny brak autystycznych członków w zarządzie organizacji (no wiecie, nic o nas bez nas!). Dorośli autyści zaznajomieni z tematem bardzo się buntują identyfikacji spektrum z kolorem niebieskim i od lat w kwietniu, który jest międzynarodowym miesiącem świadomości o autyzmie, prowadzone są protesty i słowne bitwy na ten temat między osobami autystycznymi i neurotypowymi.

Tak więc idąc za głosem serca ( i publicznej sugestii) Wyjątkowy Kwiecień- stowarzyszenie dzieci ze spektrum autyzmu będzie od teraz funkcjonował pod tą nazwą oraz wprowadza zmiany w swoich regulacjach tak aby w ich zarządzie zasiadała dorosła osoba ze spektrum która kiedyś sama była dzieckiem.

Więcej informacji:17 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Zmiany w GRR